O nás, včelařích na Hodonínsku

Dovolte abychom vám představili naši včelařskou organizaci.

Byla založena před 95. lety v roce 1920 s názvem „Včelařský spolek pro Hodonín a okolí“. Ve stejném roce byl založen Včelařský spolek pro Mikulčice a okolí“. V roce 1960 se Včelařský spolek Mikulčice přidružil k hodonínskému a přijali název Základní organizace Českého svazu včelařů Hodonín.

V letošním roce má včelařská organizace 70 členů, kteří pečují zhruba o tisíc včelstev v katastrech obcí Hodonín, Lužice, Mikulčice, Prušánky, Dolní Bojanovice, Mutěnice, Josefov, Starý a Nový Poddvorov. Věkové složení členů organizace je nepříznivé, proto věnujeme výchově nových včelařů mimořádnou pozornost. V roce 2009, 2010 a 2013 jsme uskutečnili roční kurz pro zájemce o včelaření. Nejúspěšnější rok byl 2009, kdy kurs ukončilo 17 absolventů; z nich 11 má svá včelstva. Kurzu se účastnili zájemci mladší střední generace z okresu Hodonín i Břeclav. Kurz ukončilo 8 žen, z toho 4 ženy již včelaří. Zaměřujeme se i na školní děti. Pořádáme besedy na školách, exkurze dětí na včelařských provozech. V posledním desetiletí vynikající úspěchy v soutěži Zlatá včela dosáhl včelařský kroužek při ZŠ Mikulčice. Obdobné úspěchy měl i kroužek při ZŠ Lužice. V současnosti pracuje včelařský kroužek při ZŠ Lužice a včelařský kroužek při Ekocentru Hodonín Dúbrava. Na zahradě ekocentra zřizujeme koutek mladých včelařů.

Přijďte se podívat na nás, jste vítáni!

 

 

Kontakt:

Základní organizace  Českého svazu včelařů Hodonín

Web: www.vcelarum.cz, e-mail:vcelarum@gmail.com

Jednatel: Ing. Robert Kaňa  email: kana.jednatel@gmail.com,

tel: 604 281 426

předseda: Ing. Oldřich Ištvánek

Včelařské kroužky: Jiří Knapil, mail: jiri.knapil@gmail.com

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>